Tidigare års stipendiater

Landstingets kulturstipendiater

2016 Belöningsstipendium
Robert Fux, Stockholm

Arbetsstipendium
Emy-Rut Voksepp, Kalmar
Peter Elmberg, Mundekulla

Regionförbundets kulturstipendiater

2015 Belöningsstipendium
Geza Polónyi, Oskarshamn

Arbetsstipendium
Felix Axemo, Hultsfred
Hans Gurstad-Nilsson, Kalmar
Lisa Klevemark, Kalmar
Anna Hammarstedt, Mörbylånga
Aram Moschiri, Västervik
Doc Lounge Kalmar

2014 Belöningsstipendium
Ölands Kvarnförening

Arbetsstipendium
Ida Adée Olsson, Kalmar
Jennie Leander Lilja, Vimmerby

2013 Belöningsstipendium
Emma AdBåge, Kristdala

Arbetsstipendium
Josefine Ansved, Kalmar (Västervik)
Höllywood Studios, Högsby

2012 Belöningsstipendium
Ingrid Hogman, Västervik

Arbetsstipendium
Olof Ainouz, Kalmar
Louise Dahl-Lindvall, Solna (Nybro/Färjestaden)

2011 Belöningsstipendium
Astrid Lindgrens Näs, Vimmerby
Charlotte Aaby Hertzman, Kalmar
Ölands Dramatiska Teater

Arbetsstipendium
Anna-Malin Andersson, Visby
Jacqueline Hellman, Malmö (Kalmar)
Linda Molander, Nybro
Bart Wijhuizen, Vassmolösa

2010 Belöningsstipendium
Kicken Ericson, Mörbylånga – textilkonstnär
Magnus Lönn, Bergkvara – konstnär
Monica Strandberg, Kalmar – konstnär, gallerist

Arbetsstipendium
Julia Karlsson, Vimmerby – musik
Staffan Lindqvist, Köpingsvik – film
Maja Salomonsson, Kalmar – radio
Nikola Stankovic, Nybro - musikalartist

2009 Belöningsstipendium
KG Petersson, Västervik – skulptur, grafik, måleri

Arbetsstipendium
Agneta Strindinger, Kalmar – konstnär
Markus Åkesson, Nybro – bild- och glaskonstnär
Gösta Holmer och Jan Selling, Hjorted – projektet "Så länge skutan kan gå" - vandringsutställning
Yellow Box, Borgholm – musik- konst- och kulturcentrum i Sättra på Öland
Bente Rolandsdotter, Johanneshov (Kalmar) – scenografi – kostym

2008 Belöningsstipendium
Ulrika Hydman Vallien, Eriksmåla – glaskonstnär
Ingrid Peterson, Emmaboda – textilkonstnär
Gränsö Slotts Ljusstöperi, Västervik – konsthantverk

Arbetsstipendium
Mikael Johansson Sjögren, Örsjö – design/glasblåsning, konst- och bruksglas
Vedran Latific, Nybro – kulturentreprenör
Abalone Dots, Västervik - musik

2007 Belöningsstipendium
Thomas Hertzman, Kalmar – musiker, körledare, pedagog
Elin Sigebo och Carina Sigebo Roswall, Bergkvara – kvinnors kulturhistoria
Popkollo, Hultsfred – musik för unga tjejer

Arbetsstipendium
Nybroateljéerna, Pukeberg, Nybro – konstnärsförening
Sabina Sandri Olsson, Oskarshamn – musik
Kultivator, Dyestad, Öland – konstnärs-/jordbruksgrupp

2006 Belöningsstipendium
Kjell Engman, Färjestaden – glaskonstnär, formgivare
Cissi Ericsson och Britt-Marie Ljunggren, Torsås - kulturhistoria
Tord Hjukström, Gamleby – bildkonstnär och musiker
Laura Trenter, Loftahammar – författare

Arbetsstipendium
Pernilla Frid, Kalmar – illustratör, konstnär
Lina Lundh, Nybro – författare

2005 Belöningsstipendium
Lars Larsson, Örsjö – konstsmide
Ölands Skördefest – besöksnäring/kultur
Benny Ekman, Västervik – konst

Arbetsstipendium
Lena Sjöberg, Mörtfors – illustratör, författare
Ulla Tylén Harling och Anita Jekander-Engberg – scenkonstprojekt

2004 Belöningsstipendium
Sven-Olof Nilsson, Västervik – kultur
Bo Lundwall, Hultsfred – konst
Sten Lindahl, Oskarshamn – konst
Föreningen Vinterbadarna för Musikfesten Rasslebygd, Emmaboda – musik

Arbetsstipendium
Jan Nordström, Kalmar – foto
Elin Sigvardsson, Mönsterås och Stockholm – musik
Stina Siljing, Kalmar – konst

2003 Belöningsstipendium
Mats Jonasson, Målerås – glaskonst
Konsthantverksgruppen Noshörningen, Kalmar – konsthantverk
Kerstin och Egil Bergström, Gamleby – kulturarv
Föreningen Virserums Musikdagar – musik

Arbetsstipendium
Amanda Adolfsson, Oskarshamn – film
Pelle Hybbinette, Färjestaden – foto

2002 Belöningsstipendium
Monica Backström, Kalmar – glaskonst
Tomas Forssell, Vassmolösa – musik och teater
Bråbygdens Intresseförening – kulturarv
Kulturmagasinet i Bergkvara – konst

Arbetsstipendium
Nils-Petter Ankarblom, Mönsterås – musik
Helena Wikestam, Borgholm – konst

2001 Belöningsstipendium
Astrid Lindgrens Värld, Vimmerby – kulturturism
Malte Munther, Målillla – teater och hembygd

Arbetsstipendium
Hanna Tonek, Västervik – konst
Dejan Eskerica, Kalmar – musik
Toshikatsu Tanaka, Oskarshamn – konsthantverk

2000 Belöningsstipendium
Hjördis Bigelius, Rockneby - folkbildning och kultur
Capellagården, Vickleby - form och design
Föreningen Smalspåret, Västerviksavdelningen - kulturhistoria

Arbetsstipendium
Peter Gerdehag, Oskarshamn – foto
Maria Andersson, Västervik - musik
Carl-Henrik Fernandi, Torsås - musik

1999 Belöningsstipendium
Erik Broman, Kalmar - Kalmar konstmuseum
Bertil Vallien, Eriksmåla – konst och design
Nils Gustafsson, Kalmar - Kalmar Sjöfartsmuseum
Mönsterås Bluesfestival (Carl-Magnus Engström, Anders Erlandsson, Lars Hamnede) – musik

Arbetsstipendium
Anne Marie Adolfsson, Oskarshamn - konst
Magnus Jonsson, Ålem - musik
Föreningen Teaterskeppet, Västervik - teater

1998 Belöningsstipendium
Runer Jonsson, Nybro - litteratur
Gotthard Sjölander, Hultsfred – folkbildning

Arbetsstipendium
Peder Nabo, Vassmolösa - musik
Sofia Sundberg, Hultsfred - konst
Hanna Magnusson, Nybro - musik
Emilia Amper, Torsås - musik